Όλα τα θέματα της Stoiximan.gr Basket League
#42
Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έρχεται στην Αθήνα για τον Παναθηναϊκό και δεν κρύβει τον ενθουσιασμό του για τη νέα σελίδα στην καριέρα του.

Από τη στιγμή που έγινε γνωστό ότι θα αποχωρήσει από την Αρμάνι Μιλάνο, η φημολογία για τον Παναθηναϊκό ήταν έντονη. Σήμερα, ο Ιταλός αναμένεται στην Αθήνα, σε μια μεταγραφή που προκάλεσε αίσθηση σε όλη την Ευρώπη και σε δηλώσεις του, περιμένει πως και πως το νέο κεφάλαιο στην καριέρα του. «Από την αρχή που κατάλαβα ότι υπάρχει η δυνατότητα να αγωνιστώ στον Παναθηναϊκό ενθουσιάστηκα. Είμαι πολύ χαρούμενος που πλέον είμαι παίκτης του Παναθηναϊκού. Είναι μοναδική αυτή η εξέλιξη για την καριέρα μου. Είναι κάτι που ήθελα πάρα πολύ. Από την αρχή που κατάλαβα ότι υπάρχει η δυνατότητα να αγωνιστώ στον Παναθηναϊκό ενθουσιάστηκα. Είναι η ομάδα που πάντα ήθελα να παίξω και τώρα είμαι πολύ χαρούμενος που θα κάνω το όνειρό μου πραγματικότητα» τόνισε ο Τζεντίλε.

Ο πατέρας του, Νάντο Τζεντίλε, κατέκτησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα με τον Παναθηναϊκό το 2000 στη Θεσσαλονίκη και κάτι ανάλογο θέλει να ζήσει και ο Αλεσάντρο αυτή τη σεζόν (προσφέρεται στο 19.00). «Ηταν αποκλειστικά δική μου απόφαση να έρθω στον Παναθηναϊκό. Δεν μου το ζήτησε ο πατέρας μου. Εννοείται ότι… τρελάθηκε από τη χαρά του όταν έμαθε ότι συμφωνήσαμε με την ομάδα, αλλά μέχρι εκεί. Εγώ ήθελα να έρθω. Έχω μαγικές αναμνήσεις από την Ελλάδα. Ο Παναθηναϊκός ήταν η καλύτερη εξέλιξη για την καριέρα μου. Είχα τη δυνατότητα να συνεργαστώ με τον κ. Πασκουάλ του και στο παρελθόν όταν εκείνος ήταν στην Μπαρτσελόνα. Ήταν κάτι που θέλαμε και οι δύο, όμως δεν μπορούσα να φύγω από την Αρμάνι. Όμως ξέραμε και οι δύο ότι κάποια στιγμή θα γινόταν. Και έγινε στον Παναθηναϊκό» δήλωσε ο Τζεντίλε.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις