Όλες οι συζητήσεις που αφορούν την Αγγλική Premier league
#184
Γιάγια Τουρέ δε θέλει να μετακομίσει στην Κίνα και έχει ως… πρότυπο τον Ζλατάν Ιμπραήμοβιτς.

Μπορεί να έχει «πατήσει» τα 33, μπορεί τα σενάρια να ήθελαν και τον ίδιο, να μετακομίζει στην Κίνα, για να πάρει ένα μεγάλο συμβόλαιο, αλλά ο Γιάγια Τουρέ, δεν έχει αυτή τη σκέψη στο μυαλό του και θέτει ως παράδειγμα τον επιθετικό της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. «Πάντα έλεγα, ότι αν πήγαινα στην Κίνα, θα κατέληγα να είναι εκνευρισμένος εκεί. Το θέμα είναι αν θέλεις να παίξεις ποδόσφαιρο επειδή το αγαπάς ή επειδή θέλεις να βγάλεις χρήματα; Εγώ, θέλω να παίζω ποδόσφαιρο επειδή το απολαμβάνω. Δείτε τον φίλο μου τον Ιμπραήμοβιτς. Είναι 35 και ίσως παίζει για άλλα… τρία χρόνια! Έχει την ίδια νοοτροπία με μένα. Είναι ένας μεγάλος παίκτης, ένας πρωταθλητής που αγαπάει το ποδόσφαιρο και το έχει πάνω από όλα. Οτιδήποτε άλλο είναι σαν μπόνους. Μπορεί να είσαι τυχερός και να παίξεις σε μεγάλες ομάδες και πάλι να κερδίσεις πολλά χρήματα. Αλλά για αυτούς που παίζουν στην Κίνα τι να πω… Εγώ δε σκέφτομαι έτσι» δήλωσε ο Ιβοριανός.

Ο Τουρέ μίλησε και για το νέο ρόλο του με τον Γκουαρντιόλα, λίγο πιο μπροστά από την άμυνα. «Ειδικά στη Σίτι, θέλω να επιστρέψω κάτι στους οπαδούς. Θέλω να συνεχίσω να δουλεύω σκληρά για αυτός, να συνεχίσω να τους ψυχαγωγώ να τους κάνω χαρούμενους. Αν ήμουν κουρασμένος, θα έλεγα «δεν πάει άλλο, συνέχισε». Δε νιώθω έτσι, όμως. Νιώθω πολύ καλά. Νιώθω νέος σε ηλικία!» δήλωσε ο έμπειρος μέσος.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις