Όλες οι συζητήσεις για την κορυφαία Μπασκετική διοργάνωση
#799
Οι «κόκκινοι» επικράτησαν με 75-64 της Μπασκόνια, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να εμφανίζεται αρκετά ικανοποιημένος μετά το τέλος του αγώνα.

Ο Έλληνας κόουτς, τόνισε μεταξύ άλλων, πως η ομαδική δουλειά έπαιξε τον ρόλο της στην επίθεση της ομάδας του.

«Ήταν μία πολύ σημαντική νίκη. Σε τέτοια ματς πρεμιέρας, είναι δύσκολο να είσαι γηπεδούχος. Παίζαμε εντός έδρας, αλλά στην Κρήτη. Όλοι οι άνθρωποι της Κρήτης μας βοήθησαν, αλλά δεν είναι η φυσική μας έδρα. Θέλω να ευχαριστήσω όσους ήρθαν στο γήπεδο και μας υποστήριξαν. Είναι καλό που τους ανταποδώσαμε τη στήριξη με την ικανοποίηση της νίκης. Θέλω επίσης να ευχαριστήσω τους αρμόδιους για τη διεξαγωγή του αγώνα στην Κρήτη. Είχαμε σπουδαία φιλοξενία.

Όσον αφορά στο παιχνίδι, ξεκινήσαμε λίγο νευρικά στα πρώτα πέντε λεπτά. Ωστόσο, φέραμε το ματς στα στάνταρ μας μέσω της άμυνας. Παίξαμε ως ομάδα στην επίθεση και χτίσαμε σιγά σιγά μία σημαντική διαφορά. Πιστεύω ότι στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο του αγώνα και παρά την προσπάθεια αντεπίθεσης της Μπασκόνια, δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα μένοντας σταθεροί στο αμυντικό πλάνο μας. Παράλληλα όμως βάλαμε κάποιους εύκολους πόντους έπειτα από εξαιρετική συνεργασία των παικτών. Το αποτέλεσμα δείχνει πώς εξελίχθηκε το παιχνίδι και θέλω να συγχαρώ τους παίκτες μου. Ο Κιμ Τιλί ένιωσε ένα τράβηγμα στον προσαγωγό και γι' αυτό δεν τον χρησιμοποίησα.
Παρά τη νίκη μας, πρέπει να βελτιωθούμε πολύ γιατί υπάρχει μακρύς δρόμος μέχρι το τέλος της χρονιάς», ανέφερε χαρακτηριστικά ο Σφαιρόπουλος.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις