Όλα τα θέματα της Ελληνικής Super League
#130
Αναλυτικά η ανακοίνωση του Ατρομήτου

Η ΠΑΕ Ατρόμητος με ιδιαίτερη χαρά καλωσορίζει στην «οικογένεια» της, τον Αμπιόλα Ντάουντα (Abiola Adedeji Dauda).

Ο Νιγηριανός στράικερ, με τις δύο συμμετρικές ουλές κάτω από τα μάτια που αντιπροσωπεύουν την καταγωγή του, ολοκλήρωσε με επιτυχία τις ιατρικές και εργομετρικές εξετάσεις και το απόγευμα βρέθηκε στα γραφεία της ΠΑΕ για να υπογράψει συμβόλαιο διάρκειας 1,5 χρόνου παρουσία του Τεχνικού Διευθυντή Γιάννη Αγγελόπουλου!

Με παρακαταθήκη τη δεκαετή θητεία σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ο «ταχυδύναμος» Ντάουντα ήρθε στο «αστέρι» για να «σημαδέψει» με την προσφορά του την διπλή προσπάθεια της ομάδας μας σε πρωτάθλημα και κύπελλο Ελλάδας.

Αμέσως μετά την υπογραφή του συμβολαίου δήλωσε στο atromitosfc.gr τα εξής:« Επέλεξα τον Ατρόμητο γιατί από το πρώτο τηλεφώνημα ένιωσα οικεία, κατάλαβα ότι σε αυτή την ομάδα έπρεπε να πάω. Μια ομάδα με φιλοδοξίες, όπως εγώ γι’ αυτό και είμαι πολύ χαρούμενος που βρίσκονται εδώ. Δεν είναι επιλογή χρημάτων, είναι μια επιλογή από καρδιάς!

Είναι αλήθεια πάντως ότι ήθελα να έρθω στην Αθήνα, να δω τις εγκαταστάσεις της ομάδας, τους ανθρώπους της γιατί ως επαγγελματίας οφείλω να επεξεργάζομαι όλες τις συνθήκες και πραγματικά η προσέγγιση που είχα, με έκανε να νιώσω μέλος του Ατρόμητου από την πρώτη στιγμή. Διαπίστωσα λοιπόν ότι υπάρχουν οι καλύτερες συνθήκες για να πετύχω. Έρχομαι στα μέσα της σεζόν αλλά πνευματικά και σωματικά νιώθω ήδη έτοιμος για να βοηθήσω την ομάδα».

Και ο Αμπιόλα Ντάουντα κατέληξε:« Θέλω πάρα πολύ να πάμε στα playoffs και στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας. Προσωπικά εύχομαι και θέλω να πετύχω πολλά γκολ για να κερδίσω τίτλους όπως έκανα με την Κάλμαρ αλλά και με τον Ερυθρό Αστέρα».

Το τρίτο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας μας στη μεταγραφική περίοδο του Ιανουαρίου, γεννήθηκε (3/2/1988) στο Λάγγος της Νιγηρίας και σε ηλικία 18 ετών άνοιξε τα φτερά του για την Ευρώπη.

Πρώτος σταθμός η Σόλβεσμποργκ (Σουηδία) με την οποία σημείωσε 23 γκολ σε 25 παιχνίδια. Η επίδοση αυτή του έδωσε το διαβατήριο για την επίσης σουηδική Κάλμαρ στην οποία αγωνίστηκε πέντε χρόνια (128 συμμετοχές-28 γκολ) κατακτώντας μαζί της πρωτάθλημα το 2008 και Σούπερ Καπ. Την σεζόν 2013-14 έκανε μετεγγραφή στον Ερυθρό Αστέρα και με 12 γκολ σε πρωτάθλημα και κύπελλο είχε σημαντική συμβολή στην κατάκτηση του νταμπλ.

Το καλοκαίρι του 2014 η ολλανδική Φίτεσε τον αγόρασε από τον Ερυθρό Αστέρα και στην πρώτη του σεζόν σκόραρε 6 φορές σε 16 ματς. Την περίοδο 2015-16 αγωνίστηκε έξι μήνες στη Φίτεσε ( 3 γκολ σε 11 ματς) και έξι μήνες στην σκωτσέζικη Χάρτς (5 γκολ σε 15 ματς). Παρά το «βαρύ» συμβόλαιο που είχε με την Φίτεσε μέχρι το τέλος της τρέχουσας σεζόν επέλεξε να μείνει ελεύθερος αντιμετωπίζοντας ως ένα μεγάλο κίνητρο για την καριέρα του την προοπτική του Ατρόμητου.!

Θα φορέσει στη φανέλα του το νούμερο «27». Αύριο το πρωί θα κάνει την πρώτη προπόνηση με την ομάδα μας.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις