Όλα τα θέματα της Ελληνικής Super League
#51
Για τη φετινή πορεία του ΠΑΟΚ, αλλά και τους στόχους του μίλησε ο Βλάνταν Ίβιτς.

Μπορεί να φαίνεται ότι οι στόχοι μας είναι υψηλοί, αλλά έχουμε εξαιρετικές συνθήκες και πολύ καλούς παίκτες, είμαι αισιόδοξος.

Ο Σέρβος τεχνικός τόνισε πως θέλει πολύ να πανηγυρίσει έναν τίτλο με τον ΠΑΟΚ, ενώ αναφέρθηκε και στο πως προέκυψε ο «γάμος» με τον «Δικέφαλο».

«Ο ΠΑΟΚ εκείνη την περίοδο ήταν στην 5η-6η θέση και είχαμε στόχο να μπούμε στα πλέι οφ. Το κάναμε και πήραμε μάλιστα την 1η θέση στα πλέι οφ, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για το Champions League. Στη συνέχεια υπέγραψα για τρία χρόνια. Αλλά στην πορεία αποκλειστήκαμε από τον Άγιαξ, πήγαμε στο Europa League, αφού περάσαμε τη Ντιναμό Τιφλίδας. Ο στόχος μας ήταν να βρεθούμε στις «32» καλύτερες ομάδες και το πετύχαμε σε έναν όμιλο με Φιορεντίνα, Κάραμπαχ και Λίμπερετς, φτάνοντας στα νοκ άουτ, όπου θα αντιμετωπίσουμε τη Σάλκε. Η αντίπαλός μας δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση, αλλά οι Γερμανοί είναι πάντα... Γερμανοί, θα δούμε τι θα γίνει τότε», ανέφερε αρχικά ο Ίβιτς.

«Στο Κύπελλο θέλουμε να προχωρήσουμε ως το τέλος, αλλά στο πρωτάθλημα ο πρωταθλητής Ολυμπιακός έχει το προβάδισμα. Ρεαλιστικά θα μας άξιζε να είμαστε ψηλότερα στη βαθμολογία, όμως μας έλειψε η τύχη. Έχουμε κυριαρχήσει στο 90% των αγώνων μας, ωστόσο υπήρξε πρόβλημα αυτοπεποίθησης κι αυτό μας στοίχισε οκτώ-εννιά βαθμούς. Δεν ψάχνω για άλλοθι, ούτε κάποια δικαιολογία, εμείς φταίμε. Το γεγονός ωστόσο πως είμαστε πρώτοι σε χαμένες ευκαιρίες, επιβεβαιώνει τα λόγια μου. Τον Ιούνιο φέραμε πολλούς νέους παίκτες, περίπου έξι που μπήκαν ενδεκάδα και χρειαζόμασταν χρόνο για να τους εντάξουμε στο παιχνίδι. Έχουμε ακόμη 18 αγωνιστικές για να βρούμε τη θέση που μας αξίζει κι αυτή είναι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Είμαστε μακριά από την κορυφή και δεν μπορούμε να κρυφτούμε. Η επιθυμία όλων μας στον ΠΑΟΚ είναι να πάμε τον σύλλογο σε ένα επίπεδο που θα φτάνει σε τελικούς και θα κατακτάει τίτλους. Επίσης να προχωράει στην Ευρώπη και να συμμετέχει στο Champions League. Μπορεί να φαίνεται ότι οι στόχοι μας είναι υψηλοί, αλλά έχουμε εξαιρετικές συνθήκες και πολύ καλούς παίκτες, είμαι αισιόδοξος...», κατέληξε ο Σέρβος.
Advertisement

Ασφαλεια απο 7€ τον μηνα / Εως 12 ατοκες δοσεις